Kafelki ręcznie robione

Płytki ceramiczne ręcznie wytwarzane stanowią nieprzeciętną grupę – ich powab i pieczołowita dbałość o każdy, także najmniejszy detal sprawia, że widząc je gdziekolwiek nie przejdziemy blisko nich pomijając. Jak jest tworzone rękodzieło z ceramiki? Można przyjrzeć się temu nieco bliżej.

CO JEST  PODSTAWĄ DO WYTWÓRCZOŚCI PŁYTEK CERAMICZNYCH?
Kanwą wszelkiego wyrobu ceramicznego jest doskonale znany minerał, oczywiście jest nim glina. Owa plastyczna masa to nic innego, jak uwodniony krzemian aluminium, który zaistnieje w wyniku typowego rozkładu skał erupcyjnych. Pozostałe substraty to m.in. kwarc, kaolinit, węgliki, borki, azotki tudzież mnóstwo innych. Każda manufaktura ceramiczna ma swoje charakterystyczne, wypadkowe z zyskanego doświadczenia formuły, wedle których konstruuje własne wyroby.

W JAKI SPOSÓB POWSTAJE RĘCZNIE ROBIONA CERAMIKA?
Przebieg wytwórczości zaczyna się od ustalenia celnych części indywidualnych składników mineralnych plus ich szczegółowym połączeniu. Kolejne kroki to modelowanie masy oraz jej wysuszanie, po których następuje wypalanie, mianowicie kluczowy proces w produkcji wyrobów ceramicznych. Wypiekanie przebiega w szczegółowo skonstruowanych do owego zamysłu piecach, m.in. w piecach tunelowych, grafitowych bądź komorowych (każdy rodzaj ceramiki wypieka się w innym piecu). Cały tok odbywa się w temperaturach, jakie wahają się w przedziale od 900 aż do 2 000 °C. W wyniku wdrożenia tak wysokich temperatur dochodzi do zdarzenia spiekania, jakie dozwala na zdobycie celowej spoistości produktu. Zdarza się, że jakieś grupy uzysków, po zwieńczeniu toku wypalania, zakrywane są szkliwem.

(Visited 129 times, 1 visits today)
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail