Groźny Barszcz Sosnowskiego

jest to rodzaj rośliny zielnej z rodziny selerowatych. Nie bez powodu nazywa się ją również Zemstą Stalina. W nawiązaniu na swą niebezpiecznie toksyczną naturę jest uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych roślin w Naszym kraju, jak może wschodzić dziko. Ma trójkątne, zielone listowie, jakie organizują się w rozetę, z której wyrasta łodyga. Może docierać nawet do 3,5 m wzwyż.

W soku owej rośliny umiejscowione są wyczuwalne w zapachu furokumaryny, które w następstwie promieniowania słonecznego, a klasycznie promieni UVA, wchodzą w reakcję  DNA komórek naszej człowieczej skóry. Wiedzie to do do fotodermatozy, czyli oparzenia, zarówno I, II jak i III stopnia. Możliwe są dodatkowo poparzenia w konsekwencji bezpośredniego kontaktu z sokiem rośliny, a zależności chemiczne w nim zawarte mają możliwość być powodem dodatkowo podrażnienia dróg oddechowych, mdłości, zwracanie czy traumatyzmy oczu.

Po kontaktach z rośliną wypada solidnie wyszorować wodą z płynem miejsca, które miały z nią możliwość kontaktową, pianą mydlaną oraz udać się migiem do lekarza. Skórę trzeba chronić przed promieniami słonecznymi do dwóch dni od kontaktowania się z sokiem barszczu. Kiedy zajdzie konieczność obcowania z tą rośliną, trzeba chronić skórę poprzez odpowiedni, szczelny ubiór, włącznie z okularami ochronnymi.

Informacje zebranoz wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego

(Visited 15 times, 1 visits today)
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail